23.07.2024

Chceš pískat? Máš možnost!

Zdravíme všechny baskeťačky a baskeťáky, kteří zavítali na náš web!

 

Touto formou bychom Vám chtěli představit možnost skvělé celoroční brigády ve sportovním světě, který se ale liší od hráčského či trenérského, ale je neméně důležitý. Rádi bychom Vám představili možnost jak letos PÍSKAT BASKET v Liťáku, ale tak, aby nedošlo k žádné zásadní změně ve Vašem životě, kvůli které by nastal časový či psychický stres, nutnost volit priority či dělat něco proti své vůli.

 

Že to není možné? Ale je:) A nikdo to neví lépe než Anička Svobodová, hráčka druhé ligy Žen a zároveň trenérka dvou věkových kategorií, která se v září 2023 stala rozhodčí 3. třídy. Po roce pískání již určitě může hodnotit, jaké její roční působení s píšťalkou bylo. Níže nám také zodpověděla pár otázek, které by případné zájemce o pozici rozhodčího mohli zajímat. 

 

Jak Tě napadlo, udělat si licenci na rozhodčího 3. třídy?

Přišlo mi super vidět basket zase z jiné strany. Náhled do světa a pozice rozhodčího mi také pomohl si lecos uvědomit z pozice hráčky i trenérky, takže se to celé krásně propojilo. Navíc se také pohybujeme v realitě, kdy rozhodčích na utkáních v Severních Čechách či Litoměřicích konkrétně je minimum, chtěla jsem tedy také tato čísla trochu zvětšit a pomoci s obsazováním utkání v Litoměřicích, kde je rozhodčích opravdu úplné minimum. A ani přivýdělek to určitě není špatný.

 

Jak probíhá zisk licence na rozhodčího 3. třídy, tedy nejnižší možné kategorie?

Není to nic složitého ani časově náročného. Noví zájemci absolvují začátkem září dvoudenní seminář. Letos je tuším 7-8.9 v Děčíně. Na semináři se probírají pravidla, mechanika pohybu rozhodčích, signalizace, kouká se na videa. Myslím, že spousta věcí je nám sportovcům (basketbalistům) hodně přirozená sama o sobě - určitě netvrdím, že jsem se nedozvěděla něco nového, hlavně co se týče signalizace, ale většinu pravidel basketbalu člověk zná, takže i absolvovat závěrečný test není nic težkého. Zvlášť, když u toho je možné využívat výklad pravidel, takže je to spíše o tom, umět se v nich orientovat. Určitě je ale fajn se na to trochu připravit a materiály si před testem projít. Všechny je dostanete na školení. Školení rozhodčích v Severních Čecháh mají navíc na starost super kluci-kolegové rozhodčí, kteří umí vše dobře vysvětlit, poradit a pomoci. Byla to i super zábava s fajn partou lidí.

 

Takže jsi absolvovala školení, napsala test.. co dál?

Dostala jsem trika, píšťalku a mohla jít pískat:) Prima bylo, že si člověk může sám vybrat, že chce např. pískat jen v místě bydliště. Já bydlím v Praze, klukům jsem ale řekla, že chci pískat v Liťáku a nebyl s tím žádný problém. Mohla jsem samozřejmě pískat i mimo něj, když jsem chtěla, nikdo mne do toho ale nenutil. Já mám auto, takže to pro mě nebyl problém, ale pro mladé rozhodčí mi přijde super ta možnost, že pískáš jen v místě bydliště či blízkém okolí, nemusíš pak řešit dopravu vlakem a podobně. Další výhoda je v tom, že (logicky) začínáte od těch nejmladších kategorií. Tam není na rozhodčí většinou vůbec žádný tlak, pískají se tam zásadní a viditelné přestupky (velké kroky, jednoznačné fauly, outy, miliarda "jump-ballů"), takže si človek rychle zvykne na pocit pískání do píšťalky, který v takovémto zápasu zažije opravdu hodněkrát, zároveň ale nemusí dělat hned za začátku nějaká těžká rozhodnutí. I trenéři jsou v těchto kategoriích super vnímaví a když vědí, že píská nováček, plně to respektují a nic mu nevyčítají. Neměla jsem za rok v kategoriích U11-U13 jediný negativní zážitek.

 

Kdy je nejlepší s pískánám začít?

Já myslím, že kdykoliv. Věk tohle nelimituje. Určitě mi to přijde ale jako super přivýdělek na střední/vejšce, kdy třeba v týdnu není tolik času na brigády kvůli škole či tréninkům. Nezabere to moc času, člověk se u toho hýbe a sportuje, může si sám volit termíny "práce-utkání", přes týden má vlastňě volno a může se soustředit na školu či tréninky, lecos se basketbalově přiučí a plat není vůbec špatný - samozřejmě u nižších soutěží U11 je plat menší, než třeba u nadregionu U15, který také můžeš pískat už s licencí třetí třídy, nicméně třeba čtyři stovky za zápas je fajn, ty zápasy větsinou odpískáš třeba dva (klidně i tři, když je to turnaj) za sebou a máš 800 Kč + slušné stravné + proplacené cestovné za třeba 4 hoďky práce. Za mě super brigáda. Já jsem na školení rozhodčích byla jedna ze starších, byť tam byli i rozhodčí 40+, většina kluků a holek tam ale byla mezi věkem 15-17 let. Dřív než v 15 začít samozřejmě nelze. Ale pozdě není také nikdy. 

 

Musíš tedy pak pískat každý víkend, či jak často?

To je na tom za mě to nejlepší - nemusíš nic. Jediná tvá povinnost je dopředu hlásit blokace - tedy termíny, kdy nemůžeš pískat. Na takové dny Ti tedy nikdo nepřidělí zápasy. Na důvod se nikdo neptá, prostě ten víkend nemůžeš, tečka. Já, jakožto hráčka a trenérka jsem již na začátku probírala s kolegy z delegačního oddělení, že je pro mě stále priorita hraní a trénování. Že těch zápasů bude minimum (pískala jsem celkem 13x v sezóně - cca kolem 24 zápasů) a že si je ještě z velké části budu muset vybírat časově sama, aby se mi to nekrylo s jiným mým zápasem. Naprosto bez problému, vše fungovalo. Zároveň ale, když máš volno, můžeš pískat i několik zápasů za víkend. Letos na to byl skvělý nástroj - delegační online tabulka - kde ses mohl sám napsat na zápas, na jaký si chtěl, třeba 2 týdny dopředu a s velkou pravděpodobností si ho pak dostal přidělený. Usnadnilo to pak i jiné plánování volného času. Ve zkratce - je jen na Tobě, kolik toho odpíškáš. Nějaký měsíc třeba i3 víkendy, pak třeba měsíc nic. Nikomu to nevadí, když včas nahlásíš, že dané termíny nemůžeš.  

 

Je ještě něco, co si myslíš, že by mělo závěrem zaznít?

Asi bych jen zdůraznila všechny benefity - hlavně možnost plánovat si pískání zápasů jen v den, kdy se Ti to opravdu hodí, či si vybrat i věkovou kategorii, kterou chceš, když jsi dost rychlý. Dále super partu lidí, které díky tomu poznáš, společně s novým pohledem na námi milovaný sport. A závěrem asi to, aby z toho nikdo neměl strach z důvodu psychického tlaku. Ten u kategorie, na které bys začínal, vážně nebude. Jasně, když se pak rozhodneš posouvat výš, budeš pískat těžší zápasy starších soutěží, kde už se to rozhodně bez tlaku a sebevzdělání neobejde, nicméně začít hezky u těch dětí je opravdu úplně vklidu. Od rodičů, trenérů, zkušenějších kolegů rozhodčích, které bys měl na většinu zápasů vedle sebe. Fakt jsem ráda, že jsem si to zkusila a byť se aktuálně určitě neplánuju v kariéře rozhodčího posouvat dál, netvrdím, že se to jednou nestane.

 

Kdyby to někdo dočetl opravdu až sem a chtěl se ještě teď přihlásit na úvodní seminář, může?

Jasně. Čas na přihlášky je do 7.8, či i déle, když se nenaplní kapacita. Stačí napsat na email roman.sikner@cabr.cz, že má dotyčný zájem stát se rozhodčím 3. třídy a že by dorazil na zářijová seminář do Děčína. To je celé. Seminář stojí 2 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že 1 000 Kč přispívá oblast a 500 Kč by Ti přispěl klub, je to skoro zadarmo (v ceně je, myslím, oběd, píšťalka, trička pro rozhodčí, takže pak už potřebuješ jen černé boty a není, o co se starat). Když bude mít někdo nějaké otázky, může klidně napsat i mně, ráda se o tom s kýmkoliv pobavím. 

 

Anička Svobodová

 

POSLEDNÍ ZÁPAS 17.03.2024
SH SOŠOŘ Jablonec n.N. 
63:58
Lvice
PŘIŠTÍ ZÁPAS 21.09.2024
Hala 6. ZŠ 
Lvice
:
OD 00:00

Nejbližší narozeniny

08.09.2024
Amálie Šimralová
16
Křídelní hráč
09.09.2024
Karolína Bisová
19
Pivotman
09.09.2024
Agáta Bursová
12
Rozehrávač
09.09.2024
Viktorie Sedláčková
10
Pivotman
17.09.2024
Kateřina Nitková
11
Křídelní hráč

Partneři